Projekty
- Home
- Projekty
DIGITALIZUJEME ŠKOLU
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky:
- k dosažení cíle č. 173 zakoupením IT zařízení do školního fondu mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky (prevence digitální propasti);
- k dosažení cíle č. 174 zakoupením digitálních technologií a vybavení na podporu digitální gramotnosti a zavedením nových vzdělávacích programů v oblasti IT.
STROJAŘEM ZE ZENGROVKY
Aktivity projektu:
- Práce na individuálních projektech žáků střední školy.
- Podpora prací žáků v celorepublikové soutěži Středoškolská odborná činnost.
- Podpora práce technicky nadaných žáků základních škol a rozvoj jejich schopností v rámci badatelského prázdninového kempu na Zengrovce.
- Rozvoj koordinátora nadání.
- Spolupráce s odbornými firmami v regionu.
Podpora technických a řemeslných oborů v MSK
Cíl projektu
Cílem projektu byla modernizace a vybudování nových dílen, učeben a laboratoří, aby školy a jejich absolventi drželi krok s vývojem na trhu práce. V rámci projektu byly modernizovány odborné učebny a dílny na šesti středních školách v Moravskoslezském kraji.
Operační program
Integrovaný regionální operační program
Celkové výdaje projektu
34 000 000 Kč
z toho dotace EU 28 800 000 Kč
Na projekt je poskytována finanční podpora z EU
Šablony pro SŠ a VOŠ
Šablony pro SŠ a VOŠ I
CZ.02/02.XX/00/22_003/0003952
Zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny žáky a studenty.
Komunikace a publicita – Doučování žáků škol
Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy
3D talent 2023
Aktivity projektu:
- Práce na individuálních projektech žáků střední školy.
- Podpora prací žáků v celorepublikové soutěži Středoškolská odborná činnost.
- Podpora práce technicky nadaných žáků základních škol a rozvoj jejich schopností v rámci badatelsky orientovaných dní s technikou na střední průmyslové škole.
- Rozvoj koordinátora nadání.
- Spolupráce s odbornými firmami v regionu.
Aktivity jsou “Financovány z rozpočtu statutárního města Ostrava.”
Také v letošním školním roce (2022/2023) se podařilo škole získat grantovou pomoc v rámci programu Erasmus+. Projekt 2022-1-CZ01-KA122-VET-000072498 s názvem Otvíráme se Evropě umožní našim žákům třetího ročníku získat pracovní zkušenosti ve firmách v zahraničí. Žáci vyjedou na třítýdenní stáž, v termínu 21. 5. – 10. 6. 2023, do polského Krakova. Stáž je organizována pro žáky oboru Strojírenství – výpočetní technika, Strojírenství – automobilní technika, Mechanik seřizovač a Ekonomika a podnikání. Celkem bude podpořeno 24 přihlášených žáků.
V rámci projektu jsou organizovány i jazykové kurzy pro učitele odborných předmětů, kteří budou rozvíjet jazykové dovednosti v rámci kurzů na Maltě a v Irsku.
Celý projekt je financován z prostředků Evropské unie.
Erasmus+
Program ERASMUS+ podporuje spolupráci a mobilitu osob ve všech oblastech vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání. Finanční prostředky z tohoto programu umožňují milionům Evropanů studovat, odborně se vzdělávat, získávat pracovní zkušenosti nebo se věnovat dobrovolné činnosti v zahraničí
3D TALENT 2022
Aktivity projektu:
- Příprava strategie pro práci s nadanými žáky na naší škole a vzdělávání koordinátora nadání.
- Realizace práce s talentovanými žáky školy v rámci tvořivých workshopů.
- Spolupráce s odbornými institucemi (VŠB, odborné stáže, externí firmy) .
- Představení práce talentovaných žáků školy.
- Soutěž o nejlepší technický model.
Aktivity jsou „Financovány z rozpočtu statutárního města Ostrava.“
Dive into Amazing World of Artificial Intelligence
Cílem projektu, kterého se účastní 10 žáků 2.D pod vedením vyučujících Marie Barchanské a Simony Kraningerové, je ukázat práci s novými technologie, které budou součástí našich životů. Hlavním produktem projektu je vytvoření chatbota. Do projektu je zapojeno 21 škol z ČR, Řecka, Maďarska, Jordánska, Litvy, Moldavska, Slovenska a Turecka.
Žáci se v září seznámili s prostředím Twinspace, vytvořili si své profily a také postery k projektu. V říjnu připravili prezentaci o českých vědcích a objevech a setkají se se zapojenými studenty na online semináři, kde si otestují své znalosti a budou mít možnost se více poznat.
3D TALENT 2021
Záměrem projektu je vytvoření funkčního modelu prototypu Tatra v měřítku 1:10. Žáci si model vymodelují v programu Autodesk Inventor Professional, poté sami vytisknou na 3D tiskárně, smontují a sami rozpohybují svůj model pomocí ovladače, motorů, regulátoru. Vozidlo bude ovládáno vysílačkou.
Tento projekt je realizován v rámci „Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostrava na rok 2021“.
Projekt OKAP II
Pokračování projektu zaměřeného na zvýšení kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.
Projekt WRITING SHORTENS DISTANCES
Od ledna 2021 do června 2021 se žáci 1. A skupiny ANJ 2 zapojí do projektu se mnoha evropskými školami (15) s názvem WRITING SHORTENS DISTANCES.
Cílem projektu je zlepšení znalostí anglického jazyka v písemné i mluvené podobě. Žáci se účastní online webinářů a komunikují spolu. Mimo jazyk budou žáci také aktivně využívat počítačové nástroje z oblasti web2 tools pro podporu svých aktivit. Výstupem projektu je prohloubení znalostí anglického jazyka a počítačových dovedností k dalšímu využití.
Projekt WHO ARE WE?
Od ledna 2021 do června 2021 se žáci 2.B skupiny ANJ 2 zapojí do projektu se dvěma tureckými školami s názvem WHO ARE WE?
Cílem projektu je zlepšení znalostí anglického jazyka v písemné i mluvené podobě. Mimo jazyk budou žáci také aktivně využívat počítačové nástroje z oblasti web2 tools pro podporu svých aktivit. Výstupem je e-kniha s informacemi o zapojených školách, žácích a společných rysech teenagerů v různých kulturách. Žáci se zapojí do práce v mezinárodním týmu k vytvoření společných výstupů.
3D TALENT 2020
Záměrem je připravit pro nadané žáky odborné workshopy, kdy se na konkrétní technické pomůcce seznámí s metodikou konstruování a navrhování.
Program Yes, I Do
Tento program přináší zajímavou kombinaci strojírenské technologie a angličtiny. Cílem projektu je především rozvíjení technické angličtiny ve školách a posílení znalostí jak žáků, tak i zapojených učitelů, aby došlo k postupnému zavedení metody CLIL ve výuce strojírenské technologie.
Mezinárodní spolupráce v projektu eTwining a Erasmus+
Od listopadu 2019 připravujeme projekt: COMPUTER AIDED TECHNICAL DRAWING se školou v Turecku (Düzce Borsa Istanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mezkez Turkey). Cílem projektu je ukázat, že technický výkres mluví mezinárodním jazykem a zároveň procvičit dovednosti v práci s programem Invertor a jazykové kompetence žáků.
JAVA PRO STROJAŘE
Cílem projektu je rozvoj technického vzdělávání v našem regionu. Do projektu je aktivně zapojeno 20 talentovaných žáků z 1. a 2. ročníků oboru Strojírenství – výpočetní technika, kteří na základě diagnostiky talentu a vlastního zájmu mají motivaci k rozvoji svých odborných kompetencí, zajímají se o práci a činnosti v oblasti moderních technologií.
Projekt EDISON 2019
Ve dnech 23. – 27. 9. 2019 nás opět navštívili přátele ze zahraniční – mladí lidé z různých koutů světa, aby našim žákům v rámci hodin anglického jazyka přiblížili život a dění v jejich domovině. Seznámení probíhá v anglickém jazyce formou prezentací a diskusí žáků s jednotlivými stážisty. Žáci se mj. seznámují s kulturou, historií, jazykem i současným děním v zemích jako je Rumunsko, Turecko a Rusko. Kladou zahraničním stážistům dotazy, vzájemně diskutují v angličtině o různých tématech a mohou s nimi trávit také svůj volný čas
Projekt OKAP - Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK
Projekt zaměřený na zvýšení kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.
Projekt EDISON 2018
Ve dnech 8. – 12. 10. 2018 probíhají na naší škole prezentace stážistů z cizích zemí v anglickém jazyce. Žáci se v rámci hodin anglického jazyka seznamují s kulturou, historií, jazykem a současným děním v zemích jako je Turecko a Gruzie.
Další zajímavé informace o této organizaci a jejich aktivitách naleznete na stránkách aiesec Česká republika
Výuka pro Průmysl 4.0
Cílem projektu je podpora výuky v progresívní oblasti automatizace, mechatroniky a robotiky známé pod názvem Průmysl 4.0 ve středních školách zřizovaných Moravskoslezským krajem. Projekt částečně navazuje na již realizovaný projekt Mechatronika (ROP). V rámci projektu se bude rozšiřovat stávající vybavení učeben či budovat a vybavovat nové učebny.
3D TALENT 2018
Záměrem projektu je systematická podpora a rozvoj technického nadání u cca 15 talentovaných žáků Střední průmyslové školy, Ostrava – Vítkovice,
Modernizace výuky přírodovědných předmětů II (SVL)
V rámci operačního programu IROP – Modernizace výuky přírodovědných předmětů II (SVL) naše škola realizuje vybudování nové přírodovědné učebny z původní kmenové třídy S106 v přízemí školní budovy. V takto vybudované učebně budou vyučovány zejména předměty fyzika, chemie, základy ekologie, automatizace a některé odborné předměty.
Společně vše zvládneme
Projekt je zaměřen na podporu bezpečného klimatu v naší škole prostřednictvím realizace komplexního programu zahrnujícího kontinuální vzdělávání pedagogických (i nepedagogických) pracovníků školy.
Bezbariérová Zengrovka
Cílem projektu je bezbariérová úprava školy. Hlavní školní budova bude nově vybavena výtahem a bezbariérovým WC tak, aby umožňovala samostatný pohyb osobám se zdravotním handicapem dle platných vyhlášek.
Program Šablony
Projekt je zaměřen na podporu prospěchově slabých žáků a na vzdělávání pedagogů.
Projekt VÍTEJ!!!
Projekt podpoří realizaci komplexního programu primární prevence na naší škole.
Projekt GAME4INDUSTRY TALENT
Projekt je podpořen z Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu v oblasti technických a přírodních věd na území statutárního města Ostravy. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
Program Erasmus+
Naše škola se v roce 2016 zapojila do projektu vzdělávacího programu Evropské unie na období 2014 – 2020 známého pod názvem ERASMUS+.
Program ERASMUS+ podporuje mj. spolupráci a mobilitu ve všech oblastech vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání
Projekt GAME4INDUSTRY
Naše škola se zapojila do projektu společností Ahra a MOBIS Automotive Czech s.r.o. s názvem GAME4INDUSTRY.
Cílem projektu je vytvořit 15-ti členný studentský tým, který založí fiktivní personální agenturu. Tato firma ve spolupráci se společností MOBIS Automotive Czech s.r.o. vytipuje 4 profese ve svém podniku. Žáci zmapují činnosti, které tito zaměstnanci vykonávají a budou mít za úkol vést přijímací pohovory s jednotlivými žáky školy na tyto pozice.
Podpora strojírenských oborů
Hlavním cílem projektu je zlepšení podmínek pro výuku odborných předmětů a přiblížení k podmínkám, které jsou v praxi a tím zvýšení uplatnitelnosti absolventů strojírenských oborů na trhu práce.
SPŠ Vítkovice - moderní škola pro moderní výuku
V rámci projektu s názvem „SPŠ Vítkovice – moderní škola pro moderní výuku“, který byl financován z globálního grantu, cíleného na zvyšování kvality ve vzdělávání v kraji Moravskoslezském, vyučující školy vytvořili množství elektronických vzdělávacích příruček, které jsou k dispozici hlavně studentům. Ve svém důsledku to všem ulehčuje práci. Záměrem je podat studentům ucelené informace přijatelnou formou, omezit v klasických vyučovacích hodinách diktování, a tím ušetřit čas na procvičování učiva.
SPŠ Vítkovice - moderní škola pro moderní výuku 2
V rámci projektu s názvem „SPŠ Vítkovice – moderní škola pro moderní výuku 2“, který byl financován z globálního grantu, cíleného na zvyšování kvality ve vzdělávání v kraji Moravskoslezském, vyučující školy vytvořili množství elektronických vzdělávacích příruček, které jsou k dispozici hlavně studentům. Ve svém důsledku to všem ulehčuj práci. Záměrem je podat studentům ucelené informace přijatelnou formou, omezit v klasických vyučovacích hodinách diktování, a tím ušetřit čas na procvičování učiva.
Inovace výuky prostřednictvím ICT na SPŠ Vítkovice
Cílem projektu je prostřednictvím nových metod a nástrojů docílit zlepšení stavu počátečního vzdělávání na Střední průmyslové škola Ostrava – Vítkovice, příspěvková organizace. Zkvalitnění a zefektivnění výuky bude dosaženo tvorbou a následným používáním nových metodických pomůcek a učebních materiálů ve výuce.
Rozvoj technického vzdělávání na SPŠ Ostrava – Vítkovice
Hlavním cílem předkládaného projektu je prostřednictvím modernizace ICT vybavení na SPŠ Ostrava-Vítkovice podpořit rozvoj školy a zvýšit její prestiž a zajistit stabilní příliv žáků s odpovídajícími studijními předpoklady, jimž bude následně poskytnuto vzdělání vycházející z aktuálních vzdělávacích trendů a požadavků na trhu práce s důrazem na vyšší využití ICT a moderních technologií z oblasti strojírenství a automobilového průmyslu při výuce odborných předmětů i v praxi